Procedura organizacji zajęć lekcyjnych
Procedura organizacji zajęć lekcyjnych w Szkole Podstawowej w Orle
od 1 września 2021 r. - wariant A (nauczanie prowadzone w trybie stacjonarnym)
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy ( Dz. U. 2020 r. poz. 1320)
2. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. 2020 poz. 910)
3. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. 2020 poz. 1327)
4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. 2020 r. poz. 1389)
5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. 2020 poz. 493 ze zm.)
6. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. 2020 poz. 1166 ze zm.)
7. Decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25.08.2020 r. dla przedszkoli , oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567).
§ 1
- Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
- Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
- W każdej sali lekcyjnej znajduje się pojemnik z płynem dezynfekcyjnym oraz instrukcja dotycząca obowiązkowego dezynfekowania rąk.
- Plan lekcji układany jest w taki sposób, aby w miarę możliwości każdego dnia uczniowie poszczególnych klas rozpoczynali zajęcia o zbliżonej, ale nie tej samej, godzinie, co ma na celu wyeliminowanie spotykania się uczniów różnych klas w szatni szkolnej.
- Oddział przedszkolny przebywa w wyznaczonej i stałej sali nr 3. Przyporządkowani są do tej grupy ci sami nauczyciele.
- Prowadzenie lekcji i zajęć dla poszczególnych oddziałów i oddziałów łączonych, odbywa się, w miarę możliwości w jednej sali. Również podczas posiłków.
- klasie I przypisana jest sala nr 4,
- klasom II i III – sala nr 5, 7
- klasom IV i V – sala nr 1,
- klasom VI i VII – sala nr 6, 7
- klasie VIII – sala nr 2
- Ogranicza się liczbę uczniów przebywających jednorazowa w szatni do 6 osób. Po zdjęciu odzieży wierzchniej uczniowie oczekują na rozpoczęcie zajęć na korytarzu szkolnym mając założone maseczki ochronne. Po zakończeniu zajęć ograniczenie liczby uczniów w szatni jest również obowiązujące.
- Każdy uczeń ma przypisaną jedną i tę samą ławkę, którą dzieli z tym samym rówieśnikiem.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Uczeń może pozostawić swoje przybory szkolne w klasie. Miejsce przeznaczone na przechowywanie przyborów szkolnych dla ucznia jest stałe i wyraźnie oznaczone.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
Jeżeli warunki atmosferyczne są sprzyjające zajęcia sportowe należy przeprowadzać na otwartej przestrzeni.
Sprzęt i przybory sportowe powinny być czyszczone przy użyciu wody z detergentem lub zdezynfekowane po użyciu przez daną klasę.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich sytuacjach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawek i innych przedmiotów.
- Jeżeli istnieją ku temu możliwości kadrowe, do jednej grupy uczniów przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
- Jeżeli istnieją ku temu możliwości lokalowe, jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
- W czasie lekcji uczniowie i nauczyciele nie mają obowiązku zasłaniania nosa i ust maseczką ochronną lub przyłbicą.
- Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować.
- Zajęcia świetlicowe będą się odbywać w wyznaczonej sali i jeżeli to możliwe ze względu na warunki atmosferyczne na terenie placu szkolnego.
- Należy wietrzyć sale co najmniej jeden raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Sprzęt na placu zabaw lub boisku, należącym do podmiotu, powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeśli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
- Prace pisemne, zeszyty przedmiotowe, zeszyty ćwiczeń lub inne wytwory pracy uczniów nauczyciel sprawdza po uprzednim zdezynfekowaniu rąk lub jeżeli specyfika przedmiotu zezwala, zostawia je odpowiednio zabezpieczone, na dwudniową kwarantannę.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych u ucznia lub pracownika należy obowiązkowo dokonać pomiaru temperatury ciała.
- jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38o C lub wyżej – należy powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły oraz przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej,
- jeżeli pomiar temperatury termometrem innym niż bezdotykowy wynosi pomiędzy 37,2o C – 37,9oC – należy powiadomić rodziców ucznia i ustalić ewentualną konieczność sposobu odebrania dziecka ze szkoły.
- Uczeń wykazujący niepokojące objawy chorobowe zostaje odizolowany od pozostałych uczniów we wskazanej sali i oczekuje na rodziców pod opieką pracownika szkoły. Uczeń i nauczyciel lub inny pracownik szkoły są zobowiązani do zabezpieczenia się osłoną nosa i ust. Odległość między uczniem a opiekunem nie może być mniejsza niż 2 m.
- Wzór udzielonej na pomiar temperatury zgody stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
§ 2
Organizacja pracy biblioteki
- Godziny pracy biblioteki szkolnej ustali dyrektor odrębnym zarządzeniem, uwzględniając potrzeby uczniów w tym zakresie.
- Książki oddawane przez uczniów są składowane w wydzielonym miejscu, odseparowane od reszty książek i poddawane dwudniowej kwarantannie. W tym czasie nie mogą zostać wypożyczone kolejnym uczniom.
- Organizacja sposobu korzystania z biblioteki uwzględnia wymagany dystans przestrzenny, czyli min. 1,5 m. odległości między użytkownikami. W celu zachowania wymaganego dystansu społecznego ogranicza się liczbę użytkowników korzystających jednocześnie z biblioteki.
Procedura wchodzi w życie z dniem 1 września 2021 r. i obowiązuje do czasu jej odwołania.
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2021-10-26 |
Data publikacji: | 2021-10-26 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | Małgorzata Dmochowska |
Liczba odwiedzin: | 1114 |