O programie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

#LaboratoriaPrzyszłości  #LaboratoriaPrzyszlosci

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Cel
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzym
ują od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie przekazywane jest w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Uzupełnienie tradycyjnego modelu edukacyjnego o najnowocześniejsze rozwiązania edukacyjne z obszaru STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka) pozwoli lepiej przygotować polską młodzież na wyzwania przyszłości. W szczególności te powiązane z rynkiem pracy i gotowością do pracy w zawodach przyszłości - w tym takich, które według ekspertów jeszcze nie istnieją. 

Laboratoria przyszłości w naszej szkole

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów naszej szkoły.

Szkoła Podstawowa w Orle w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w wysokości 30 000,00zł.

W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła zakupiła:

1. Drukarka 3D wraz z akcesoriami

2. Zestaw mikrokontrolerów z czujnikami i akcesoriami

3. Stacja lutownicza z gorącym powietrzem

4. Kamera przenośna cyfrowa wraz z akcesoriami

5. Statyw z akcesoriami

6. Mikroport z akcesoriami

7. Lampa światła ciągłego

8. Gimbal

9. Mikrofony nagłowne z akcesoriami

10. Mikrofon mini

11. Wizualizer

12. Roboty edukacyjne

Wyżej wymieniowe wyposażenie wykorzystane zostanie do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży przy użyciu najnowszych technologii w ramach programu Laboratoria Przyszłości oraz doposażenie i unowocześnienie bazy szkolnej.

Powyższy sprzęt będzie niezbędny w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej.

 

Informacje na temat realizacji tego projektu będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej naszej szkoły.

 

Zachęcamy do obejrzenia filmu o Laboratoriach Przyszłości: https://youtu.be/bY7JTuDc6D0

Więcej informacji na temat tego projektu znajduje się na stroniehttps://www.gov.pl/web/laborator

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2023-01-12
Data publikacji:2023-01-12
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Kinga Brzostek
Liczba odwiedzin:681